Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o endoskopowym zmniejszaniu żołądka, ale boisz się zapytać

 1. Co to jest endoskopowe zmniejszanie żołądka?

Endoskopowe zmniejszanie żołądka – fachowa nazwa brzmi: endoskopowa gastroplastyka rękawowa (ang. endoscopic sleeve gastroplasty, w skrócie ESG) – to najnowocześniejsza metoda chirurgicznej walki z otyłością. Pozwala na bezpieczne zmniejszenie objętości żołądka u cierpiącego na otyłość pacjenta. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Przez jamę ustną do żołądka wprowadza się endoskop. Wykorzystując specjalnie zaprojektowane w tym celu urządzenie (rodzaj „maszyny do szycia żołądka”), chirurg zakłada serię szwów na wewnętrznej ścianie żołądka i następnie zaciąga je, zwężając żołądek. W efekcie żołądek przypomina „rękaw”, a jego objętość zmniejsza się w istotny sposób.

 

 1. W jaki sposób zmniejszenie żołądka przyczynia się do utraty masy ciała?

Ponieważ żołądek osoby, która poddała się ESG, zostaje zmniejszony o ok. 60-80%, nawet po niewielkim posiłku czuje się ona nasycona. Osoby po ESG nie odczuwają ciągłego głodu i nie muszą bezustannie walczyć z chęcią podjadania. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im stosować się do zaleceń dietetyka. W efekcie zaczynają odżywiać się w sposób racjonalny i gubią nadmiarowe kilogramy.

 

 1. Czy to jest bezpieczne?

Każda procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem. Jednak badania (np.  badanie Novikova z  2017 roku) wskazują, że ESG jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów bariatrycznych. Wynika to z faktu, że zabieg przeprowadzany jest endoskopowo, a żołądek pacjenta jest zwężany za pomocą szwów, bez konieczności nacinania powłok skórnych lub usuwania części żołądka.

 

 1. Jak ESG wypada na tle innych zabiegów bariatrycznych?

Dwa czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, porównując różne operacje bariatryczne, to skuteczność i bezpieczeństwo. Za najbardziej skuteczne operacje tego typu uznaje się aktualnie laparoskopową gastrektomię rękawową i by-pass żołądkowy. Badania wskazują, że skuteczność ESG w zmniejszaniu masy ciała pacjenta jest nieco mniejsza od tych dwóch metod. ESG jest jednak operacją dużo mniej inwazyjną, a w związku z tym bezpieczniejszą. Po pierwsze, operacja wykonywana jest endoskopowo, a więc nie dochodzi do przerwania powłok brzusznych. Po drugie, mimo że żołądek zostaje radykalnie zmniejszony, pozostała jego część zostaje jedynie „sfałdowana”, a nie – jak w przypadku gastrektomii rękawowej – wycięta zachowana zostaje ciągłość przewodu pokarmowego. Dzięki ESG można otrzymać więc bardzo podobny efekt jak w przypadku najskuteczniej operacji bariatrycznej (gastrektomii rękawowej) w o wiele mniej obciążający organizm pacjenta sposób.

 

dr Aleksander Sowier (Szpital im. Franciszka Raszei w Poznaniu) przeprowadza zabieg endoskopowego zmniejszenia żołądka

 

 1. Czy to boli?

Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. Przez 2-3 dni po zabiegu pacjent przebywać będzie w szpitalu i w przypadku pojawienia się bólu, otrzyma od razu odpowiednie leki przeciwbólowe.

 

 1. Czy po zabiegu będę mieć jakieś blizny?

Żołądek zwężany jest „od wewnątrz”, przy użyciu endoskopu, który wprowadzany jest przez usta pacjenta. W efekcie unikamy nacięcia powłok brzusznych, a zabieg nie pozostawia po sobie żadnych blizn.

 

 1. Jak długo będę przebywał w szpitalu?

Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj 4 dni. W 1 dniu pacjent przechodzi konieczne badania, w 2 dniu przeprowadzany jest zabieg. W 3 i 4 dniu pacjent poddawany jest obserwacji.

 

 1. Czy po powrocie ze szpitala mogę wrócić do pracy?

Tak, ESG jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie ma przeciwskazań, by po powrocie ze szpitala powrócić od razu do pełnej aktywności zawodowej.

 

 1. Czy powinienem rozważać poddanie się ESG?

Powinieneś rozważać poddanie się mu, jeśli cierpisz na otyłość II stopnia (Twoje BMI wynosi powyżej 35) i wielokrotnie podejmowałeś nieudane próby schudnięcia. O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz, kierując się nie tylko wysokością BMI, ale i ogólnym stanem zdrowia pacjenta.

 

 1. Czy po ESG trzeba stosować jakąś szczególną dietę?

Pacjenci, którzy przechodzą ESG, muszą przyzwyczaić się do nowej, zmniejszonej objętości żołądka. Dlatego przez tydzień po operacji zaleca się dietę płynną. W kolejnych tygodniach powoli wprowadzane są pokarmy stałe. Po kolejnych kilku tygodniach pacjenci przejść mają na normalną, zbilansowaną dietę opartą na zasadach zdrowego żywienia. Mechanizm utraty masy ciała polegać ma nie na „zmuszaniu się” do niejedzenia, ale ma wypływać z faktu, iż w wyniku zmniejszenia objętości żołądka, pacjent będzie czuł się nasycony po spożyciu niewielkiego, zdrowego posiłku.

 

Po operacji zmniejszenia żołądka pacjenci nie muszą stosować żadnej specjalnej diety. Mechanizm ograniczenia spożywanych kalorii wynikać ma ze zmniejszenia objętości żołądka. Pacjent powinen przejść na normalną, zbilansowaną dietę opartą na zasadach zdrowego żywienia.

 

 1. A co z ćwiczeniami fizycznymi?

Celem ESG jest ułatwienie pacjentowi wprowadzenia zdrowych nawyków dotyczących żywienia i aktywności ruchowej. Po poddaniu się ESG, pacjent nie będzie bezustannie czuł głodu, dlatego łatwiej będzie mu żyć w zdrowy sposób. Lekarze są zgodni, że aktywności fizyczna jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia i odpowiedniej masy ciała. Po poddaniu się zabiegowi pacjent powinien powoli zwiększać ilość aktywności fizycznej, by po jakimś czasie osiągnąć jej optymalny poziom.

 

 1. Jakie schorzenia mogą wykluczać mnie z możliwości poddania się ESG?

Endoskopowej gastroplastyki rękawowej nie przeprowadza się u osób, u których występuje krwawienie z żołądka (np. w wyniku wrzodów lub zapalenia żołądka), przepuklina rozworowa przełyku, koagulopatia lub problemy psychiatryczne, które istotnie utrudniałyby pacjentowi trzymanie się zaleceń dietetycznych po operacji.

 

 1. Gdzie mogę poddać się zabiegowi ESG?

Zabiegowi możesz poddać się w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Jest to pierwszy w Polsce ośrodek, który przeprowadził operacje tego typu. 

 

 1. Czy zabieg jest refundowany?

Aktualnie zabieg nie jest refundowany przez NFZ. W związku z tym pacjent musi sam ponieść koszty operacji. W sprawie ceny i kwalifikacji do zabiegu pisz na: sowmed@chirurgiasowmed.pl  lub dzowń 577-409-727.

 

 1. ……………………………..

Ostatnie pytanie należy do Ciebie. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat zmniejszania żołądka, zapytaj w komentarzu!

 

 

 

8 thoughts on “Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o endoskopowym zmniejszaniu żołądka, ale boisz się zapytać

 1. Witam chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt zabiegu i czas oczekiwania na zabieg jestem zainteresowany zabiegiem.

 2. Dzien dobry,
  Chcialabym sie dowiedziec jaki jest koszt zabiegu oraz czy po wyjściu ze szpitala można leciec samolotem?
  Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.
  Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.