Endoskopowa gastroplastyka rękawowa – przewodnik krok po kroku

Jeżeli rozważasz poddanie się zabiegowi endoskopowego zmniejszenia żołądka i chciałbyś dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega ta procedura w Szpitalu im. Franciszka Raszei w Poznaniu, przeczytaj niniejszy przewodnik krok po kroku. Do zabiegu endoskopowej gastroplastyki rękawowej kwalifikowani są pacjenci otyli z BMI powyżej 30, u których tradycyjne metody walki z otyłością okazały się nieskuteczne. Do zabiegu kwalifikuje chirurg po konsultacji z pacjentem. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ. W sprawie kosztów operacji i ustalenia terminu kwalifikacji do zabiegu pisz na sowmed@chirurgiasowmed.pl  lub dzwoń 577-409-727.

Krok 1 – przyjęcie

Pacjenci przyjmowani są do szpitala dzień przed wyznaczonym terminem zabiegu. W dniu przyjęcia wykonujemy konieczne badania diagnostyczne (badanie krwi, zdjęcie RTG płuc, badanie serca). Anestezjolog przeprowadza badanie ogólne pacjenta oraz ustala rodzaj znieczulenia.

Krok 2 – zabieg

Następnego dnia (rano lub w godzinach południowych) pacjent przewożony jest na salę operacyjną. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, techniką endoskopową.

W przełyku umieszcza się tubę Overtube, która pozwala na sprawniejsze wprowadzanie endoskopu do żołądka i minimalizację utraty gazu insuflacyjnego podczas zabiegu. Chirurg dokonuje insuflacji dwutlenkiem węgla. Wypełniony dwutlenkiem węgla żołądek rozszerza się, co ułatwia chirurgowi dokładny ogląd wnętrza narządu.

Endoskop uzbrojony w system Apollo Over-Stitch

Następnie do żołądka wprowadza się endoskop z zamontowanym systemem Apollo Over-Stitch. Apollo Over-Stitch to system stworzony specjalnie do wykonywania operacji zmniejszania żołądka: na końcówce endoskopu znajduje się „maszyna do szycia”, za pomocą której chirurg może zakładać różnego rodzaju szwy. Chirurg zakłada na ścianie żołądka (szyjąc przez całą jej grubość) serię szwów ciągłych. Każdy z takich szwów ciągłych składa się z sześciu pojedynczych szwów, ulokowanych w odpowiedniej odległości od siebie, które połączone są jedną nicią. Następnie nić zostaje zaciągnięta, dzięki czemu ściana żołądka, na której założony został szew, kurczy się, zmniejszając objętość żołądka. Po zaciągnięciu szwu chirurg zakłada kolejny, by zwęzić kolejną część żołądka. Przeważnie zakłada się 4-5 szwów ciągłych. W efekcie żołądek kurczy się o około 70% i zaczyna kształtem przypominać rękaw (stąd nazwa: endoskopowa gastroplastyka rękawowa).

Gdy szwy zostają założone i chirurg upewni się, że operacja przebiegła prawidłowo, wyjmuje endoskop z żołądka i usuwa tubę Overtube. Pacjent przewieziony zostaje na salę wybudzeniową, a następnie na salę pooperacyjną, na której jego stan jest monitorowany. W dniu zabiegu, wieczorem pacjentowi podawana jest woda do picia.

Krok 3 – dalszy pobyt w szpitalu

Następnego dnia po zabiegu pacjent przewożony jest na salę chorych, gdzie zostaje na obserwacji. Po zbadaniu jamy brzusznej i ocenie stanu ogólnego, pacjentom podaje się dietę płynną. Jeżeli pacjenci nie zgłaszają żadnych dolegliwości, po 2-3 dniach wypisywani są do domu. Pacjent może odczuwać ból brzucha lub nudności, a czasem wymiotować. Otrzymuje wtedy leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne.

Krok 4 – po wypisie ze szpitala

Po wypisaniu do domu nie przewiduje się żadnych dalszych działań chirurgicznych. W przypadku wystąpienia jakichś niepokojących objawów (np. bólów), pacjenci mogą zgłosić się na kontrolę do szpitala. Nie ma przeciwwskazań, by po powrocie do domu pacjent powrócił do pracy czy innych form aktywności.

Krok 5 – dieta pacjenta po zabiegu

  • tydzień 1 po zabiegu – zalecana dieta płynna, pacjenci powinni spożywać ok. 2000 ml wody niegazowanej niskozmineralizowanej dziennie,
  • tydzień 2-4 po zabiegu – należy stopniowo wprowadzać pokarmy stałe. W tym okresie pacjenci powinni spożywać ok. 7 małych posiłków dzienne. Pacjenci powinni unikać spożywania produktów zawierających cukry proste. Pacjenci powinni spożywać ok. 2000 ml wody niegazowanej niskozmineralizowanej dziennie.
  • od 5 tygodnia – należy stopniowo przechodzić na normalną dietę opartą na zasadach zdrowego żywienia, obejmującą 5 posiłków dziennie co trzy godziny.

Podstawowy mechanizm utraty masy ciała w przypadku endoskopowego zwężania żołądka związany jest z tym, że żołądek pacjentów uległ zmniejszeniu, przez co już po niewielkim objętościowo posiłku, odczuwają oni sytość. Nie czują również ciągłej potrzeby podjadania W efekcie pacjentom łatwiej kontrolować, co i w jakich ilościach jedzą. Poddanie się zabiegowi nie oznacza jednak, że pacjent może zrezygnować z trzymania się odpowiedniej diety. Przeciwnie, zabieg nie ma zastępować, ale ułatwiać wprowadzenie zdrowej, zrównoważonej diety. Z tego względu najlepsze efekty zdrowotne ESG daje, gdy połączona zostaje z opieką dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.