Endoskopowa gastroplastyka rękawowa po rękawowej resekcji żołądka

Rękawowa resekcja żołądka to jedna z najpopularniejszych operacji bariatrycznych na świecie. Zabieg ten polega na usunięciu (resekcji) części żołądka. Pozostała część żołądka zostaje zeszyta, w efekcie czego żołądek przypomina rękaw, a jego objętość zostaje radykalnie zmniejszona.

Jest to zabieg podobny do wykonywanej w naszym ośrodku endoskopowej gastroplastyki rękawowej. O ile jednak w przypadku gastroplastyki pomniejszenie żołądka osiąga się dzięki zaciągnięciu serii szwów na ścianie żołądka, to w przypadku resekcji konieczne jest wycięcie części żołądka. Rękawowa resekcja jest więc procedurą dużo bardziej inwazyjną. 

Rękawowa resekcja żołądka jest uznawana za skuteczną metodę walki z otyłością. Zdarza się jednak, że operacja ta nie przynosi pożądanych rezultatów. Niektórzy pacjenci – mimo wycięcia części żołądka – po jakimś czasie zaczynają z powrotem przybierać na wadze. Istnieje kilka wyjaśnień takiego zjawiska. Chirurg mógł usunąć zbyt małą część żołądka lub źle wykalibrować jego pozostawioną część. Z biegiem czasu zmniejszony żołądek może ulec rozciągnięciu. Dodatkowo, po pewnym czasie pacjenci przyzwyczają się do zwężonego żołądka – w efekcie trudno im trzymać się zaleceń dietetycznych.

W sytuacji, gdy rękawowa resekcja żołądka okazała się w dłuższej perspektywie czasowej nieskuteczna, pacjent rozważyć może kolejną operację bariatryczną. Może to być kolejna rękawowa resekcja lub inny typ zabiegu operacyjnego (np. wyłączenie żołądkowo-jelitowe). W naszym szpitalu pacjentom, u których leczenie za pomocą rękawowej resekcji żołądka okazało się niesatysfakcjonujące, oferujemy wykonanie endoskopowej gastroplastyki rękawowej. Za pomocą endoskopu uzbrojonego w specjalny system Apollo Over-Stitch chirurg wchodzi do żołądka i zakłada na jego ścianie serię szwów. Następnie szwy zostają zaciągnięte, co pozwala zmniejszyć objętość żołądka – bez wykonywania kolejnej resekcji.

Najważniejszą zaletą ednoskopowej gastroplastyki rękawowej jest jej małoinwazyjny charakter. Pacjenci, którzy przeszli już rękawową resekcję żołądka, mogą obawiać się kolejnej operacji. W takim wypadku odpowiednim wyborem może być gastroplastyka, jako zabieg, w którym nie dochodzi do usunięcia części żołądka i nacięcia skóry i powłok brzusznych. Więcej na temat endoskopowej gastroplastyki rękawowej przeczytasz tu i tu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.